Wpis bloga

Wady kont oszczędnościowych

Dodany: 2019-03-07 Odsłon: 2087

Czy konta oszczędnościowe mają wady ? O zaletach kont oszczędnościowych często się słyszy. Jednak rzadziej mówi się o ich wadach, które również są istotne. Aby zdecydować się na jakiś produkt finansowy, na przykład pożyczkę lub w tym wypadku konto oszczędnościowe, należy poznać jego zarówno dobre, jak i złe strony. W związku z tym poniżej znajdziesz kilka podstawowych wad tego rozwiązania.

Wady kont oszczędnościowych

W większości banków, wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe, ograniczasz sobie możliwość korzystania z nich. Najczęściej można dokonać jednej wypłaty w miesiącu, a za resztę należy dodatkowo zapłacić. Z jednej strony to dobre rozwiązanie, gdy odkładasz pieniądze na konkretny cel. Jednak w życiu zdarzają się różne sytuacje nieprzewidziane i warto wtedy skorzystać z posiadanych oszczędności, zamiast brać pożyczki.

Kolejną wadą konta oszczędnościowego jest niskie oprocentowanie, często niższe niż w przypadku lokat. Banki także bardzo często zabezpieczają się w umowach stosowaniem zmiennego oprocentowania. Oznacza to, że jeśli panujące na rynku warunki są niesprzyjające, oprocentowanie może zmaleć, a co za tym idzie, zmniejszą się zyski.

Co ciekawe, w przypadku poprawy sytuacji gospodarczej rzadko spotyka się z podniesieniem oprocentowania konta.Jak widać, konta oszczędnościowe posiadają kilka wad. Nie dyskwalifikują one tego rozwiązania, ale warto je znać przed podjęciem decyzji o umieszczeniu na nim swoich pieniędzy.