Wpis bloga

Studia za granicą – luksus czy wyjazd dla każdego?

Dodany: 2019-03-14 Odsłon: 255

Studiowanie za granicą wielu osobom kojarzy się z luksusem. To rzecz, na którą nie każdy może sobie pozwolić ze względu na wysokie koszta. Polska jest jednym z niewielu krajów, w których edukacja wyższa jest darmowa. Wyjeżdżając na studia za granicą, trzeba liczyć się z bardzo wysokimi kosztami, zarówno za naukę, jak i sam pobyt. Czas dowiedzieć się, w jakim stopniu pożyczki i stypendia mogą być pomocne. Po pierwsze musisz mieć gdzie mieszkać i co jeść.

Studiowanie za granicą

Te prozaiczne koszta już mogą przekroczyć kilka stówek. Później trzeba zatroszczyć się o naukę. Aktualnie jednym z bardziej popularnych krajów, do których się wyjeżdża, jest Wielka Brytania. Prawdopodobnie wynika to z powszechnego dostępu do nauki języka angielskiego od najmłodszych lat. W tym kraju istnieje możliwość wzięcia pożyczki studenckiej. Dzięki niej dostajesz szansę na opłacenie kosztów nauki, a spłacanie zaczniesz dopiero po studiach.

Co więcej, jeśli nie będziesz zarabiać więcej niż 1750 funtów lub w przeliczeniu na złotówki 3000, możesz poczekać ze spłatą kredytu, a gdy minie 30 lat, a Ty nigdy nie przekroczyłeś progu tego progu dochodu, pożyczka zostaje przedawniona. Jeśli jesteś dobrym uczniem, możesz starać się o stypendium naukowe.

Oferuje je większość uczelni, a dzięki zdobytym pieniądzom uda Ci się pokryć chociaż część miesięcznych kosztów. Dobrym rozwiązaniem na zaznanie życia studenckiego za granicą jest także korzystanie z programów takich jak Erasmus+, przy których otrzymywane stypendium pokrywa większość kosztów związanych z wyjazdem.