Wpis bloga

Skuteczne sposoby oszczędzania pieniędzy

Dodany: 2019-04-03 Odsłon: 304

Odkładanie pieniędzy nie jest prostą umiejętnością, ale można wykształcić w sobie nawyki, które pomogą w osiąganiu zamierzonych celów. Poniżej kilka sposobów na skuteczne oszczędzanie pieniędzy.

Skuteczne sposoby oszczędzania pieniędzy

  • Załóż specjalną skarbonkę, do której będziesz wrzucać drobne. Po każdych zakupach możesz wsadzić tam resztę, którą dostałeś od kasjera. Jeśli stanie się to Twoim nawykiem, to zanim się obejrzysz, zbierzesz wysoką sumę pieniędzy. Jak to mówią, ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. To powiedzenie sprawdza się też tutaj.
  • Wiele banków oferuje możliwość oszczędzania podczas robienia zakupów poprzez zaokrąglanie do okrągłej kwoty i odkładanie różnicy na rachunek oszczędnościowy. Dla przykładu możesz zaokrąglać swoje wydatki do pełnych dziesiątek. W ten sposób wydając w sklepie 7,5 zł, bank automatycznie przeleje 2,5 zł na specjalnie do tego wyznaczone konto.
  • Bardzo ważną częścią procesu oszczędzania jest planowanie wydatków, szczególnie na jedzenie. Raz w tygodniu zaplanuj sobie posiłki na nadchodzące dni i na ich podstawie przygotuj listę zakupów. W sklepie nie sięgniesz po niepotrzebne produkty, a co za tym idzie, wydasz mniej.
  • Regularne odkładanie małych kwot to klucz do sukcesu. W ten sposób w skali miesiąca można zebrać nawet kilkaset złotych. Dzięki temu w nagłych sytuacjach nie będziesz musiał brać pożyczki, tylko skorzystasz ze zgromadzonych funduszów.

Na koniec Pamiętaj, że warunkiem skutecznego oszczędzania jest systematyczność odkładania pieniędzy.