Wpis bloga

Jak i kiedy rozliczyć PIT?

Dodany: 2019-03-11 Odsłon: 290

Wypełnienie deklaracji PIT to coś, z czym musi się liczyć każdy, kto wykonuje jakąkolwiek pracę zarobkową. Zgodnie z polskim prawem każdy przychód podlega opodatkowaniu, a za zatajenia grożą surowe kary finansowe. Właśnie dlatego lepiej zawczasu dowiedzieć się, jak wypełnić zeznanie podatkowe, aby później nie ponosić nieprzyjemnych konsekwencji.

Rozliczenie PIT

Na początek przyjrzyjmy się najważniejszym terminom, których powinno się przestrzegać. Nieprzekraczalnym terminem złożenia deklaracji jest 30 kwietnia. Do tego dnia należy wypełnić i przekazać wniosek do odpowiedniego Urzędu Skarbowego i jeśli zachodzi taka konieczność zapłacić podatek.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, które obowiązują od tego roku, deklarację PIT-37 (czyli tę, którą wypełnia najwięcej osób) można rozliczyć internetowo poprzez usługę „Twój e-PIT”. Do 15 lutego do systemu powinny napłynąć zeznania podatkowe od pracodawców i tego dnia możesz zobaczyć już swoją wstępną deklarację. Według zapewnień powinna ona być gotowym do wysłania dokumentem. Jednak warto sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają.

Często różnego rodzaju ulgi mogą zostać nieuwzględnione, przez co zostaniesz narażony na zapłacenie wyższego podatku. Kiedy już sprawdzisz swoją deklarację i wyślesz ją do Urzędu Skarbowego, możesz czekać na zwrot podatku.

Powinieneś go dostać maksymalnie w ciągu 45 dni od dostarczenia oświadczenia. Pamiętaj, że wypełniając swój obywatelski obowiązek, unikniesz obciążenia karami finansowymi, na które zapewne musiałbyś brać wysokie pożyczki.