Wpis bloga

Czym wyróżnia się umowa zlecenie na tle innych umów?

Dodany: 2019-03-28 Odsłon: 286

Umowa zlecenie, to jedna z umów cywilnoprawnych i druga najczęściej zawierana po umowie o pracę. W ostatnich latach głośno zrobiło się o minimalnych stawkach przy tego rodzaju stosunku pracy. Wprowadzono minimalne godzinne wynagrodzenie, aby zachęcić pracodawców do częstszego zatrudniania na umowę o pracę. Jednak czy w każdym wypadku warto ją wybrać?

Umowa zlecenie o pracę

Umowa zlecenie to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim dla studentów. Nie muszą oni wówczas odprowadzać składek ubezpieczeniowych w miejscu pracy, co daje im możliwość zarobienia wyższej kwoty netto. Ponadto mogą w bardziej elastyczny sposób dostosować do siebie godziny pracy. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie za przepracowane godziny, więc jeśli w danym miesiącu masz więcej czasu, możesz zarobić więcej. Dodatkową zaletą jest możliwość szybkiego wypowiedzenia pracy.

Można to zrobić nawet z dnia na dzień, chyba że w umowie pojawiła się inna wzmianka. Jednak nie można zapominać również o wadach tego rodzaju umowy. Przede wszystkim nie obowiązują tu przepisy Kodeksu Pracy podobnie jak przy umowie o dzieło, więc nie masz prawa do skorzystania z urlopu wypoczynkowego lub chorobowego. Możesz mieć także problem z zaciągnięciem pożyczki, ponieważ w każdym momencie możesz zostać zwolniony, co spowoduje utratę płynności finansowej.