Wpis bloga

Czy leasing samochodu się opłaca?

Dodany: 2019-03-07 Odsłon: 695

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę. Okazuje się, że jej przychody są na tyle wysokie, że masz do zapłacenia bardzo wysoki podatek. W takiej sytuacji zastanawiasz się, jak obniżyć swój dochód. Z pomocą przychodzi wynajem długoterminowy samochodu. Leasing to forma pożyczki określonego towaru w zamian za comiesięczną ustaloną opłatę. Wypożyczając w ten sposób samochód, po zakończeniu okresu leasingowania oddajesz go do salonu.

Leasing samochodu

Jeśli używasz auta tylko do celów firmowych, masz prawo do uznania wszystkich kosztów z nim związanych za koszta prowadzenia działalności. Jednak rzadko kiedy się tak zdarza, a dodatkowo trzeba dokumentować każdy przejechany kilometr. Nowe przepisy wprowadzone od 2019 pozwalają uznać 75% wydatków związanych z samochodem za wydatki eksploatacyjne. Z jednej strony są to zmiany niekorzystne, ale z drugiej wciąż większość kosztów pozostaje kosztami uzyskania przychodu.

Dlatego biorąc auto w leasing, możesz obniżyć swoją miesięczną kwotę dochodu, a co za tym idzie zapłacić niższy podatek. W przypadku osób prywatnych jest to opcja mniej opłacalna. Z uwagi na to, że leasing to pewnego rodzaju pożyczka, suma rat do spłaty będzie wyższa od wartości samochodu. W takiej sytuacji prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem jest systematyczne oszczędzanie i zakup auta za gotówkę.